Slangopedia i mobilen En ordbok för slang, sköna ord, uttryck och talesätt - som du säger dom!
Hemsidan Slumpa Lägg till Om
 
   
  !   sticka finns inte i ordlistan. Lägg till det!
 

Andra förslag:
 

ditcha

Ord för att lämna en plats.

Ehh fan det suger här vi ditchar!
Wednesday, July 30, 2008
 

Gitta

Att gå iväg, sticka, dra sin kos, tagga, försvinna eller pysa. Slangordet används frekventast i förorterna.

- Ey Ali, ska vi gitta eller?
- Ja fyfan. Pallar inte vara här längre!

Saturday, September 6, 2008
 

splitta

"Att splitta" är detsamma som att dra, sticka, pysa eller tagga. På ren svenska "att lämna en plats".

Det här suger, jag splittar!
Sunday, September 7, 2008
 

nu fär ma

Jämtländskt uttryck som används när man ska fara iväg/sticka/dra iväg någonstans

Nu fär ma te kluk!
Tuesday, November 11, 2008
 

dra

Synonym till sticka, pysa, gitta, försvinna, lämna en plats.
Passar som bäst när det har en ton av "att fly".


"jag pallar inte det här, jag drar!"
"ska vi dra och käka?"
"hej då mamma, jag drar till skolan nu!"
"ingen vet var han är... han bara drog!"

Sunday, April 5, 2009
 

Baila

Sticka, lämna, överge. Från engelskans "Bail out" (som i att överge någon).

- Vart är Ricky?
- Han har bailat!

Saturday, November 7, 2009
 

Jaxa

Gå iväg helt plötsligt utan att riktigt säga adjö till sina kamrater.

- Gick middagen bra igår eller?
- Nej fan, Jakob jaxade redan efter förrätten, utan att säga adjö!

Saturday, April 10, 2010
 

sjappa

Att dra/lämna ett ställe

- Ska du med till Berns?
- Nja, jag tror att jag sjappar hem...

Thursday, September 2, 2010
 

Lätta

Synonym till gå/sticka/åka/dra

"Äh va fan vi lättar.. här händer inget!"
"Jag pallar inte det här, ska vi lätta?"

Friday, September 3, 2010
 

sjappa

Dra, sticka, blada.

Limpan, vet du vart fan Stoffe tog vägen med allt gräs?
Ah, bängen kom så han sjappade fort som fan!

Saturday, September 4, 2010