Slangopedia i mobilen En ordbok för slang, sköna ord, uttryck och talesätt - som du säger dom!
Hemsidan Slumpa Lägg till Om
 
   
  !   polis finns inte i ordlistan. Lägg till det!
 

Andra förslag:
 

Hanosh

Ett annat ord för polis

- Äy bror är du hanosh
- Nej bror va trori

Saturday, December 10, 2016
 

dajt

Från albanskan och betyder polis, samma som svenskans "aina"

Ey bror, dajt!!

Vart bre?

Jalla vi gitt

Friday, August 18, 2017
 

Popo

Änvänds som ett slang för *polis*

*Eyy brúsh hur var det igår*

*Det var deg men blev jagad av popo men jag kom undan*

Friday, November 24, 2017
 

civare

Civilpolis

-Lak ser du volvon civare hundra procent walla

-Ja walla civar horungar tror dom e smarta

Monday, December 11, 2017
 

APÄD

Förkortning av Alla poliser är dumma.
Svenska versionen av ACAB.


APÄD, precis som med "Snitches get stitches" så är den svenska motsvarigheten mycket mesigare. "Golare har inga polare".
Wednesday, January 24, 2018
 

Rushen

När man kör ifrån polisen

Han bara lägger Rushen
Sunday, January 28, 2018
 

Förortsfågel

Polishelikopter

-Såg förortsfågeln flaxa förbi nyss!
-Jaha, då har det kaosats i Rinkeby igen.

Tuesday, June 26, 2018
 

bessbuss

Slang för polisens minibussar. Synonym till piketbuss. Uttrycket kommer från besiktningsbuss, då polisen ofta använder sina polisbussar för att genomföra s.k. flygande besiktningar av fordon på de svenska vägarna.

Adam: Tjena Bertil, ska vi åka in till centrum?
Bertil: Gärna, men vi måste ta en omväg. Calle sa att bessbussen stod och kontrollerade folk på vägen och jag vill fanimig inte åka på böter!

Tuesday, September 18, 2018
 

Haffa

Fånga/ bli tagen, ofta av polisen.

"polisen haffade Jonas igår"
Sunday, September 30, 2018
 

AKVG

AKVG betyder Aina Kommer Vi Gittar
vilket betyder: Polisen kommer, vi drar


Används oftast av ungdomar i förorter
Friday, February 17, 2017