Slangopedia i mobilen En ordbok för slang, sköna ord, uttryck och talesätt - som du säger dom!
Hemsidan Slumpa Lägg till Om
 
   
  !   köpt finns inte i ordlistan. Lägg till det!
 

Andra förslag:
 

nada

Nej då, inte, inget. Direkt från spanska språket.

Ey har du sett min bok
-Nada , har du kollat i skåpen.

Yo , ska du ha nåt
- Nada har redan köpt

Sunday, January 26, 2014
 

jonne

cykel, på söderslang

Tjena Rolle, har'u tjackat ny jonne?
(Hej Roland, har du köpt ny cykel?)

Monday, July 21, 2008
 

Begga

Begagnad. Helt ute. Efter. Allmänt seg.

-Pelle köpte korv för 125 spänn!
-Haha...han e ju helt beggad!

Wednesday, November 19, 2008
 

Flåd

Flåd: Känslouttryck av positiv variant.
Flådig: Stekig, mycket trevlig, ofta dyr.
Att flåda: Att steka, att visa var skåpet ska stå.


- Jag ska till Mauritius över vintern! Flåd!

- Det är en väldigt flådig bil du har köpt! Den kan vi nog schteka sönder kommunen i.

- Jag och Magnus flådade loss på finlandsbåten och öste loss i baren.

Saturday, February 21, 2009
 

glajor

Slang för sol-/glasögon.

-Snygga glajor!
-Tack, köpte dem igår!

Saturday, March 14, 2009
 

Soffa

Slang för öl-back. Kartong, Platta och Flak ersätts av detta ord. Ursprungligen från Norrland via Göteborg.

"Har du varit på bolaget?"
"Ja, jag köpte mig en soffa Heineken"

Wednesday, April 1, 2009
 

Hejz

Dålig. Inte bra. Motsatsen till Stekig.

Det är hejz att vara sjuk.
Bilen som han köpte var riktig hejz. Min bil är mycket stekigare.

Tuesday, May 12, 2009
 

flära

att ljuga så att alla tycker wow om en.

två personer pratar
-idag köpte jag en (dyr sak)

sen kommer en flärare å säger
-jag har fyra såna där (dyr sak)

en av dom andra säger
-vi bryr oss inte din flärare

Sunday, May 17, 2009
 

gräs

Cannabis, marijuana i dess grönaste form.

Jag har köpt lite gräs, ska vi rulla en spliff?
Tuesday, June 30, 2009
 

kicks

Skor, ofta sneakers men också andra typer av skor.

- Schyssta kicks, var har du köpt dom?
Wednesday, July 1, 2009